O nas

Czym jest badanie EKG?

Badanie EKG należy do podstawowych badań wykonywanych za pomocą aparatu EKG. Jest to badanie nieinwazyjne wykorzystujące aktywność elektryczną serca przy pomocy elektrod umieszczonych na skórze. Na podstawie odczytu EKG możemy ocenić rytm oraz pracę serca jak i jego wszelkie zaburzenia.

Jak działa Aparat EKG?

Chcąc w najprostszych słowach opisać zasadę działania elektrokardiografu cofnijmy się do początku XX wieku do pracowni Willema Einthovena, Holendra który stworzył galwanometr strunowy (String Galvanometer) pozwalający zapisać zczytaną za pomocą elektrod mających kontakt z ciałem pacjenta krzywą elektrokardiograficzną.

Elektrokardiograf działa na podstawie przeprowadzanej analizy zmienności potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce (na podstawie różnicy napięć między poszczególnymi elektrodami) i w sposób graficzny przedstawia zapis kierunku i wielkości zmian potencjału w czasie. Wielkość i kierunek wychyleń krzywej zapisu elektrokardiogramu obrazują zmiany potencjału, a przesuwająca taśma rejestrująca wyraża czas w jakim badanie zostaje przeprowadzone.


Który aparat EKG jest najlepszy?

Jest to pytanie praktycznie bez odpowiedzi. To tak jakby zapytać który samochód jest najlepszy. Aby móc poprawnie odpowiedzieć na to pytanie musimy doprecyzować do czego taki Aparat EKG ma służyć? Każdy aparat potrafi wykonać badanie, ale aparaty ekg mają różne funkcje ułatwiające nam pracę. Różnią się gabarytami, wyglądem, krajem pochodzenia i ceną. Cena jak to zwykle bywa nie będzie tutaj miała wpływu na badanie ale jest jedną ze zmiennych którą powinniśmy uwzględnić przy wyborze każdej aparatury medycznej.

Aparat EKG stacjonarny, przenośny czy mobilny?

W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam informacja gdzie aparat będzie wykorzystywany. Jeśli będzie to zastosowanie szpitalne czy w poradni kardiologicznej swoje zadanie spełni zupełnie inne urządzenie niż w przypadku aparatu EKG wykorzystywanego do wizyt domowych czy pracy w karetce pogotowia.

Wielkość aparatu to jedno a drugie to szerokość wydruku. Czy lepszy będzie aparat mający papier 112 mm czy papier 210 mm? O tym decyduje wygoda przeglądającego badanie. Większość nowoczesnych aparatów ma w sobie wbudowane moduły umożliwiające bezpośredni wydruk badania na zwykłej biurowej drukarce w formacie A4 za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo przez WiFi. Opcja zewnętrznej drukarki zmniejsza także koszty eksploatacyjne. Badania zapisywane są także w wewnętrznych pamięciach aparatów EKG a także w chmurze, dając możliwość powrotu do badań historycznych celem porównania ich z aktualnymi bez konieczności archiwizowania druków.

 Który aparat EKG jest najłatwiejszy w obsłudze?

Niezwykle ważny jest sposób obsługi elektrokardiografu. Na rynku mamy aparaty które po uruchomieniu wymagają wciśnięcia jednego przycisku by wykonać badanie. W niektórych urządzeniach mamy komunikat o tym że jedna z elektrod jest źle podpięta, w innym informuje nas która to a w jeszcze innym na krzywej EKG konkretnego odprowadzenia innym kolorem pokazuje nam że podpięcie jest nieprawidłowe i należy je poprawić. Przy wyborze aparatu kierujmy się zasadą jeśli coś może być szybkie i proste w obsłudze to niech to takie będzie.

Przedstawiciele producentów zawsze będą zachwalać swój produkt bez względu jaki by on nie był. Nie dostaniecie fachowego porównania funkcji jeśli sami sobie nie porównacie na stronach różnych sklepów i firm zajmujących się dystrybucją aparatury medycznej. Aby uprościć tą drogę zapraszamy Was na stronę www.ranking-ekg.pl tam porównacie funkcje i użyteczność aparatów EKG dostępnych na Polskim rynku. Znajdziecie opisy techniczne, opinie użytkowników, ceny aparatów ekg oraz informacje o ich dostępności w sklepach internetowych.

Klikając w „OPIS” otrzymacie pełną specyfikację techniczną aparatu, zakładka „Najlepsza oferta” to przekierowanie na stronę dystrybutora sprzętu gdzie będziecie Państwo mogli otrzymać ofertę uwzględniającą Państwa potrzeby i uzyskać dodatkowe rabaty. „Ocena redakcji” to punktacja w skali 1-5 będąca wypadkową funkcjonalności, opinii o elektrokardiografie osób pracujących na danym aparacie, oceny pracy serwisu i obsługi po sprzedażowej, ceny aparatu oraz ceny akcesoriów eksploatacyjnych.

Jeśli potrzebujecie Państwo jakichkolwiek dodatkowych informacji prosimy o kontakt z pośrednictwem formularza kontaktowego.

Facebook